Máriás ház Gyula

Az 1775 körül épült, késő barokk stílusban alkotott Máriás-ház ma Gyula Németváros egyik büszkesége. A történelmi emlékek és lenyűgöző építészeti elemek együttese vonzza a látogatókat a Jókai Mór utca és a K. Schriffert József utca sarkán álló műemlék lakóházhoz. Az épület közvetlen szomszédságában magasodik a Szent József-templom, melynek impozáns homlokzatát érdemes megcsodálni. A városnézés során találkozhatunk az Erkel Ferenc emlékházzal is, mely 2011-ben nyitotta meg kapuit újra, hogy bemutassa az egyik legnagyobb magyar zeneszerző életét és munkásságát.

A Máriás-ház története gazdag és érdekes, hiszen az épület sikeresen átvészelte az 1801-es tűzvészt, ami Gyula városát sújtotta. A ház homlokzatán található Mária-szobor, mely a tűzvész utáni csodálatos megmenekülést szimbolizálja, tovább fokozza az épület misztikumát. A szobor eredeti másolata ma az épület kiállításán tekinthető meg, míg az új alkotás Szőke Sándor szobrászművész remeke, ami a felújítás során került a homlokzatra.

Fotógaléria a Máriás házról:

Az épület történelmi utazásának következő állomása az 1866-tól 1904-ig K. Schriffert József földbirtokos, országgyűlési képviselő által lakott időszak. A város önkormányzata 2009-ben vásárolta meg az akkori leromlott állapotú épületet, azóta pedig folyamatosan törekszik megőrizni és felújítani a Máriás-házat.

A felújítási munkálatokat a gyulai székhelyű Vizo-Épker Kft. végezte Ritecz László építész tervei alapján. Az uniós TOP pályázati források, a német Hermann Niermann Stiftung alapítvány, valamint a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárságának támogatásai biztosították a szükséges finanszírozást. A népi építészeti program és a Teleki László Alapítvány is hozzájárultak az eredeti építészeti stílus visszaállításához, létrehozva egy olyan kulturális élményt, amely a helyi közösség és a turisták számára is egyaránt vonzó. A tájházrész kiállítása pedig értékes adományokból gyűlt össze, így bemutatva a város gazdag kulturális örökségét és történelmét.
A Máriás-ház tehát nem csupán egy épület, hanem egy élő múzeum, mely méltán ébreszthet érdeklődést mindazokban, akik Gyula városát kulturális és történelmi kincsekben gazdagon szeretnék felfedezni.

360-as panorámaképek a Máriás házról

 

Boltmúzeum a süvegcukorhoz Gyulán

Aki meglátogatja ezt a nagyon érdekes kiállítást Gyulán azonnal kétszáz évet ugrik vissza időben. Idősebbeknek és fiataloknak is érdekes időutazásra nyílik lehetősége ebben a korhűen megalkotott üzlettérben, ahol eredeti -akár bontatlan- termékeket is megtekinthet. A kiállítás bejelentkezés után látogatható, melynek a Harruckern János Közoktatási Intézmény adott otthont Gyulán a Szent István u 38. alatt.
Bejelentkezni az alábbi telefonszámon lehet:  +36-30/8948380

 

 

 

Hentesmúzeum Gyula

A Gyulai Hentesek Hagyományőrző egyesülete által létrehozott húsipari kiállítást tekinthetik meg a Kétegyházi út 3/1 szám alatt. Aki jegyet vált és ellátogat erre a nagyon érdekes szakmatörténeti kiálllításra, egy ízletes kolbászkóstólásra is vendég a helyszínen. A tárlat gazdag kiállítási anyagai, tárgyai mellett régi fotókon, korabeli filmfelvételeken keresztül ismerhetik meg a gyulai hentesek történetét.
 

A Gyulai kolbász történetét bemutató "Húsipar Történeti Kiállítás" nyitva tartása:


Kedd - Péntek: 09:00-15:00 óráig

Ladics ház Gyula

A Ladics ház egy berendezett, 19.század eleji lakóház, melyben hosszú időn át gyűjtött  különleges használati tárgyak, a kor hangulatát tükröző bútorok, családi hagyatékok tekinthetőek meg. A Ladics ház Gyula egyik belvárosi csendes utcájában található. tegyen időutazást, látogassa meg ezt a gyönyörű, kisvárosi múltat idéző lakóházat, meg eredeti berendezéseivel gyönyörködteti az érdeklődő vendégeket.

 

Rádiómúzeum és rádiótörténeti kiállítás

Gyula rádiómúzeum

Páratlan gyűjteményt tekinthet meg a látogató, ha belép a Wlassists Nándor által 2001-ben alapított rádiótörténeti kiálltás termébe. Nem mindennapi országos hírű tárháza ez a technikatörténeti kiállítás a rádiózás történetének.
 

 

 

 

Erkel Ferenc emlékház Gyula

Erkel emlékház, Erkel Ferenc szülőháza.
A több, mint kétszáz éves épület teljes, a műemlékvédelmi szempontokat messzemenőkig figyelembevevő felújítása történt meg 2010-2011-ben, melyet 2011. május 18.-án adtak át. Az udvari kiállítótér kialakítása alkalmas rendezvények, hangversenyek lebonyolítására is, ahol egy új, alapterületében is megnövelt, a modern kor igényeit kielégítő, látogatóbarát állandó kiállítás tekinthető meg.

Kohán képtár

Az új épületbe költözött gyulai Kohán György képtár a városban született festőművész képeit mutatja be.  Kohán 1910.-ben született Gyulán (Gyulaváriban), 1966-ban halt meg viszonylag fiatalon. A Kossut díjas festőművész rendkívül gazdag hagyatéka tekinthető meg a képtárban, mely több teremből áll. Monumentális olajfestményei mellett a kiállításon kisebb grafikái is láthatóak.

 

Tájvízház Gyula

A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság által létrehozott TÁJVÍZHÁZ kiállítás a Körös–vidéki tájról, vizeiről, természeti értékeiről, valamint a gyógyfürdőzésről és a népi gyógyászatról mutat be hasznos ismereteket a nagyközönség számára, szórakoztató, élményt adó módon.
A látogatók hagyományos és korszerű kiállítási elemek, multimédiás eszközök segítségével léghajós utazást tehetnek a Körösök vidékén, résztvevői lehetnek egy javasasszony perének, bepillantást nyerhetnek a régi idők közfürdőinek hangulatába, megismerhetik a török-fürdők világát. A bemutatóházban kisebb konferenciák és időszakos kiállítások megtartására is lehetőség van.

Vármúzeum Gyulai vár

Gyulai várGyula város 129 évig volt török megszállás alatt, az ekkori és későbbi korok tárgyi és téremlékei tekinthetőek meg a Gyulai vár múzeumában. A várfalak és a múzem padlófűtéssel ellátott termeiben sétálva hamar elragad bennünket a középkori hangulat. A múzem több szintes, 24 kiállítóteremből áll, egyénileg látogatható, minden évszakban nyitva tart.Termei közt megtalálhatóak a várbörtönt bemuató rész, az éléstár, kovács-, és fazekas műhely. A Gyulai vár helyt ad egy ma is működő, egész éven át nyitva tartó borozónak, ahol korhű környezetben lantmuzsika szó mellett fogyaszthatnak jó borokat a múzeum látogatói. A Gyulai várban található kétszintes vármúzeum felső szintjén korabeli lakosztályok,szandzsák bég fogadószba és egy nagy, üvegvitrinekkel berendezett fegyevereket, harci és lovagi eszközöket, felszereléseket bemutató terem kapott helyet.

 

 

Ez a weboldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával hozzájárul azok használatához. További információkElfogadom